Dziś jest: 2026-06-26, 20:12

Koniec roku, to czas podsumowań sukcesów Naszych Uczniów, a jest ich wiele. Wszystkim gratulujemy sukcesów mniejszych, tych nieco większych i tych całkiem dużych. I życzymy najwspanialszych wakacji po roku wytężonej pracy.

Dziś jeszcze chcielibyśmy Wam przybliżyć sylwetkę ucznia klasy 8, który nie tylko zdobył tytuł laureata konkursu zDolny Ślązak z trzech przedmiotów (fizyki, chemii i informatyki), ale zrobił coś jeszcze więcej, zdobył tytuł laureata Olimpiady Informatycznej Juniorów.

Niech wywiad z nim zainspiruje też innych uczniów do dalszych działań.

WYWIAD Z SZYMONEM

Przedstaw się naszym czytelnikom. Jakie przedmioty interesują Cie najbardziej?

Nazywam się Szymon Lewicki i w szczególności interesują mnie przedmioty ścisłe: matematyka, informatyka, fizyka i chemia. Lubię też wszystko co jest związane z elektroniką i majsterkowaniem.

Zostałeś laureatem konkursów z chemii, fizyki i informatyki. Który z nich był dla Ciebie największym wyzwaniem?

Zdecydowanie konkursy z informatyki były dla mnie największym wyzwaniem, ponieważ poziom informatyki w Polsce jest niezwykle wysoki, a ja na poważnie zacząłem programować kilka tygodni przed Olimpiadą Informatyczną Juniorów.

Kiedy zaczęła się Twoja pasja do nauk ścisłych?

Moja pasja zaczęła się w 7 klasie kiedy już zacząłem się przygotowywać do zDolnego Ślązaka z fizyki.

Jak przygotowujesz się do konkursów. Czy masz swoje sposoby na skuteczną naukę?

Najlepszym sposobem na naukę jest utrwalanie wiedzy w praktyce.

Co dał Ci udział w konkursach i jakie doświadczenia z nich wyniosłeś?

Konkursy nauczyły mnie radzić sobie ze stresem i presją czasu.  Lekcję, którą zapamiętam do końca życia na pewno dał mi szkolny etap zDolnego Ślązaka z matematyki, gdzie nie zauważyłem całej jednej strony zadań i oczywiście nawet nie spróbowałem ich rozwiązać.  Od tego momentu zawsze kilka razy sprawdzam wszystkie kartki i na koniec upewniam się, że wszystko zrobiłem.  

 Jak udaje Ci się łączyć naukę, obowiązki szkolne i czas wolny? Czy masz już pomysł na swoją przyszłość i czas wolny?

Łączenie wszystkich tych rzeczy nie jest ciężkie jeśli tylko ograniczy się swój czas stracony na doomscrollingu i grach. W trakcie roku szkolnego udało mi się połączyć  8 treningów tygodniowo (koszykówka, siłownia), weekendowe mecze (często wyjazdowe), przygotowanie do konkursów i lekcji. Dla mnie podstawą jest dobra organizacja czasu.

Czy masz już pomysł na swoją przyszłość i czas wolny?

Zamierzam się rozwijać w dziedzinie uczenia maszynowego.

Jaka radę dałbyś uczniom, którzy chcieliby osiągać podobne sukcesy?

Należy się skupić na głównym celu. Przygotowywać się systematycznie i dać z siebie 200% w najważniejszym momencie tj. w ostatnim okresie przygotowań i na samym konkursie. Ja na przykład w ostatnim okresie przygotowań odinstalowałem wszystkie socjale i aplikacje, które rozpraszałyby mnie.

IMG 4180

 

IMG 4181

 IMG 4131

IMG 4138

IMG 4139

IMG 4142

IMG 4144

IMG 4156

IMG 4161

IMG 4179

IMG 4185

IMG 4187