26 czerwiec 2026 Aktualności
Dziś jeszcze chcielibyśmy Wam przybliżyć sylwetkę ucznia klasy 8, który nie tylko zdobył tytuł laureata konkursu zDolny Ślązak z trzech przedmiotów (fizyki, chemii i informatyki), ale zrobił coś jeszcze więcej, zdobył tytuł laureata Olimpiady Informatycznej Juniorów.
Niech wywiad z nim zainspiruje też innych uczniów do dalszych działań.
WYWIAD Z SZYMONEM
Przedstaw się naszym czytelnikom. Jakie przedmioty interesują Cie najbardziej?
Nazywam się Szymon Lewicki i w szczególności interesują mnie przedmioty ścisłe: matematyka, informatyka, fizyka i chemia. Lubię też wszystko co jest związane z elektroniką i majsterkowaniem.
Zostałeś laureatem konkursów z chemii, fizyki i informatyki. Który z nich był dla Ciebie największym wyzwaniem?
Zdecydowanie konkursy z informatyki były dla mnie największym wyzwaniem, ponieważ poziom informatyki w Polsce jest niezwykle wysoki, a ja na poważnie zacząłem programować kilka tygodni przed Olimpiadą Informatyczną Juniorów.
Kiedy zaczęła się Twoja pasja do nauk ścisłych?
Moja pasja zaczęła się w 7 klasie kiedy już zacząłem się przygotowywać do zDolnego Ślązaka z fizyki.
Jak przygotowujesz się do konkursów. Czy masz swoje sposoby na skuteczną naukę?
Najlepszym sposobem na naukę jest utrwalanie wiedzy w praktyce.
Co dał Ci udział w konkursach i jakie doświadczenia z nich wyniosłeś?
Konkursy nauczyły mnie radzić sobie ze stresem i presją czasu. Lekcję, którą zapamiętam do końca życia na pewno dał mi szkolny etap zDolnego Ślązaka z matematyki, gdzie nie zauważyłem całej jednej strony zadań i oczywiście nawet nie spróbowałem ich rozwiązać. Od tego momentu zawsze kilka razy sprawdzam wszystkie kartki i na koniec upewniam się, że wszystko zrobiłem.
Jak udaje Ci się łączyć naukę, obowiązki szkolne i czas wolny? Czy masz już pomysł na swoją przyszłość i czas wolny?
Łączenie wszystkich tych rzeczy nie jest ciężkie jeśli tylko ograniczy się swój czas stracony na doomscrollingu i grach. W trakcie roku szkolnego udało mi się połączyć 8 treningów tygodniowo (koszykówka, siłownia), weekendowe mecze (często wyjazdowe), przygotowanie do konkursów i lekcji. Dla mnie podstawą jest dobra organizacja czasu.
Czy masz już pomysł na swoją przyszłość i czas wolny?
Zamierzam się rozwijać w dziedzinie uczenia maszynowego.
Jaka radę dałbyś uczniom, którzy chcieliby osiągać podobne sukcesy?
Należy się skupić na głównym celu. Przygotowywać się systematycznie i dać z siebie 200% w najważniejszym momencie tj. w ostatnim okresie przygotowań i na samym konkursie. Ja na przykład w ostatnim okresie przygotowań odinstalowałem wszystkie socjale i aplikacje, które rozpraszałyby mnie.

