27 wrzesień 2021 Menu
Szkolny Program Wychowawczo-Profilaktyczny
SZKOŁY PODSTAWOWEJ „PRIMUS”
Podstawa prawna:
$1· Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z 2 kwietnia 1997 r. (Dz.U. z 1997 r. nr 78, poz. 483 ze zm.).
$1· Konwencja o Prawach Dziecka, przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych z 20 listopada 1989 r. (Dz.U. z 1991 r. nr 120, poz. 526).
$1· Ustawa z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2019 r. poz. 2215 ze zm.).
$1· Ustawa z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r. poz. 1327 ze zm.).
$1· Ustawa z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r. poz. 1082).
$1· Ustawa z 26 października 1982r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (tekst jedn. Dz.U. z 2016 r. poz. 487 ze zm.).
$1· Ustawa z 29 lipca 2005r. o przeciwdziałaniu narkomanii (tekst jedn.: Dz.U. z 2019 r. poz. 852 ze zm.).
$1· Ustawa z 9 listopada 1995r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (tekst jedn.: Dz.U. z 2018 r. poz. 1446 ze zm.).
$1· Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 18 sierpnia 2015 r. w sprawie zakresu i form prowadzenia w szkołach i placówkach systemu oświaty działalności wychowawczej, edukacyjnej, informacyjnej i profilaktycznej w celu przeciwdziałania narkomanii (Dz.U. z 2020 r. poz. 1449).
$1· Podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2021/2022.
$1· „Wytyczne MEiN, MZ i GIS dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych – tryb pełny stacjonarny” - zbiór zaleceń uwzględniający sytuację epidemiologiczną, w tym dotyczących pomocy psychologicznej w sytuacji kryzysowej wywołanej pandemią COVID-19.
$1· Statut Szkoły Podstawowej „PRIMUS”
Kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2024/2025:
$11. Edukacja prozdrowotna w szkole - kształtowanie zachowań służących zdrowiu, rozwijanie sprawności fizycznej i nawyku aktywności ruchowej, nauka udzielania pierwszej pomocy.
$12. Szkoła miejscem edukacji obywatelskiej, kształtowania postaw społecznych i patriotycznych, odpowiedzialności za region i ojczyznę. Edukacja dla bezpieczeństwa i proobronna.
$13. Wspieranie dobrostanu dzieci i młodzieży, ich zdrowia psychicznego. Rozwijanie u uczniów i wychowanków empatii i wrażliwości na potrzeby innych. Podnoszenie jakości edukacji włączającej i umiejętności pracy z zespołem zróżnicowanym.
$14. Wspieranie rozwoju umiejętności cyfrowych uczniów i nauczycieli, ze szczególnym uwzględnieniem bezpiecznego poruszania się w sieci oraz krytycznej analizy informacji dostępnych w Internecie. Poprawne metodycznie wykorzystywanie przez nauczycieli narzędzi i materiałów dostępnych w sieci, w szczególności opartych na sztucznej inteligencji, korzystanie z zasobów Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej.
$15. Kształtowanie myślenia analitycznego poprzez interdyscyplinarne podejście do nauczania przedmiotów przyrodniczych i ścisłych oraz poprzez pogłębianie umiejętności matematycznych w kształceniu ogólnym.
$16. Wspieranie rozwoju umiejętności zawodowych oraz umiejętności uczenia się przez całe życie poprzez wzmocnienie współpracy szkół i placówek z pracodawcami oraz z instytucjami regionalnymi.
$17. Praca z uczniem z doświadczeniem migracyjnym, w tym w zakresie nauczania języka polskiego jako języka obcego.
Wstęp:
Szkolny Program Wychowawczo-Profilaktyczny realizowany w Szkole Podstawowej „PRIMUS” opiera się na hierarchii wartości przyjętej przez radę pedagogiczną, rodziców i uczniów, wynikających z przyjętej w szkole koncepcji pracy. Treści Szkolnego Programu Wychowawczo-Profilaktycznego są spójne ze statutem szkoły w tym warunkami i sposobem oceniania wewnątrzszkolnego. Istotą działań wychowawczych i profilaktycznych szkoły jest współpraca całej społeczności szkolnej oparta na złożeniu, że wychowanie jest zadaniem realizowanym w rodzinie i w szkole, która w swojej działalności musi uwzględniać zarówno wolę rodziców, jak i priorytety edukacyjne państwa. Rolą szkoły, oprócz jej funkcji dydaktycznej, jest dbałość o wszechstronny rozwój każdego z uczniów oraz wspomaganie wychowawczej funkcji rodziny. Wychowanie rozumiane jest jako wspieranie uczniów w rozwoju ku pełnej dojrzałości w sferze fizycznej, emocjonalnej, intelektualnej, duchowej i społecznej. Proces wychowania jest wzmacniany i uzupełniany poprzez działania z zakresu profilaktyki problemów dzieci i młodzieży.
Szkolny Program Wychowawczo-Profilaktyczny szkoły tworzy spójną całość ze szkolnym zestawem programów nauczania i uwzględnia wymagania opisane w podstawie programowej.
Szkolny Program Wychowawczo-Profilaktyczny określa sposób realizacji celów kształcenia oraz zadań wychowawczych zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego, uwzględniając kierunki i formy oddziaływań wychowawczych, których uzupełnieniem są działania profilaktyczne skierowane do uczniów, rodziców i nauczycieli.
Szkolny Program Wychowawczo-Profilaktyczny został opracowany na podstawie diagnozy w zakresie występujących w środowisku szkolnym potrzeb rozwojowych uczniów, w tym czynników chroniących i czynników ryzyka, ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń związanych z uzależnieniami, używaniem substancji psychotropowych, środków zastępczych oraz nowych substancji psychoaktywnych oraz innych problemów występujących w środowisku szkolnym , z uwzględnieniem:
$1· wyników ewaluacji (np. wewnętrznej, zewnętrznej),
$1· wyników nadzoru pedagogicznego sprawowanego przez dyrektora,
$1· ewaluacji wcześniejszego programu wychowawczo-profilaktycznego realizowanego w roku szkolnym 2023/24,
$1· innych dokumentów i spostrzeżeń ważnych dla szkoły (np. koncepcja funkcjonowania i rozwoju szkoły opracowana przez dyrektora, uwagi, spostrzeżenia, wnioski nauczycieli, uczniów, rodziców).
Podstawowym celem realizacji Szkolnego Programu Wychowawczo-Profilaktycznego jest wspieranie dzieci i młodzieży w rozwoju oraz zapobieganie zachowaniom problemowym, ryzykownym. Ważnym elementem realizacji Szkolnego Programu Wychowawczo-Profilaktycznego jest kultywowanie tradycji i ceremoniału szkoły.
Podstawowe zasady realizacji Szkolnego Programu Wychowawczo-Profilaktycznego obejmują:
$1· powszechną znajomość założeń programu – przez uczniów, rodziców i wszystkich pracowników szkoły,
$1· zaangażowanie wszystkich podmiotów szkolnej społeczności i współpracę w realizacji zadań określonych w programie,
$1· respektowanie praw wszystkich członków szkolnej społeczności oraz kompetencji organów szkoły (dyrektor, pedagodzy, rodzice, samorząd uczniowski),
$1· współdziałanie ze środowiskiem zewnętrznym szkoły (w ramach wolontariatu, edukacji medialnej, kulturalnej, naukowej)
$1· współodpowiedzialność za efekty realizacji programu,
I. MISJA SZKOŁY
Misją szkoły jest kształcenie i wychowanie w duchu wartości i poczuciu odpowiedzialności, miłości ojczyzny oraz poszanowania dla polskiego dziedzictwa kulturowego, przy jednoczesnym otwarciu się na wartości kultur Europy i świata, kształtowanie umiejętności nawiązywania kontaktów z rówieśnikami, także przedstawicielami innych kultur. Szkoła zapewnia pomoc we wszechstronnym rozwoju uczniów w wymiarze intelektualnym, psychicznym i społecznym, zapewnia pomoc psychologiczną i pedagogiczną uczniom. Misją szkoły jest uczenie wzajemnego szacunku i uczciwości jako postawy życia w społeczeństwie i w państwie, w duchu przekazu dziedzictwa kulturowego i kształtowania postaw patriotycznych, a także budowanie pozytywnego obrazu szkoły poprzez kultywowanie i tworzenie jej tradycji. Misją szkoły jest także przeciwdziałanie pojawianiu się zachowań ryzykownych, kształtowanie postawy odpowiedzialności za siebie i innych oraz troska o bezpieczeństwo uczniów, nauczycieli i rodziców.
Wysoki priorytet ma także profilaktyka mająca na celu przeciwdziałaniu przed nową epidemią covidu.
II. SYLWETKA ABSOLWENTA
Dążeniem Szkoły Podstawowej „PRIMUS” jest przygotowanie uczniów do efektywnego funkcjonowania w życiu społecznym oraz podejmowania samodzielnych decyzji w poczuciu odpowiedzialności za własny rozwój. Uczeń kończący szkołę, posiada następujące cechy:
· kieruje się w codziennym życiu zasadami etyki i moralności,
· zna i stosuje zasady dobrych obyczajów i kultury bycia,
· szanuje siebie i innych, jest odpowiedzialny za siebie i innych,
· prezentuje aktywną postawę w promowaniu dbałości o środowisko naturalne,
· zna historię i kulturę własnego narodu i regionu oraz tradycje szkoły,
· przestrzega zasad bezpieczeństwa i higieny życia, a także ochrony przed chorobami zakaźnymi , cywilizacyjnymi,
· zna i rozumie zasady współżycia społecznego,
· jest tolerancyjny,
· korzysta z różnych źródeł wiedzy i informacji, racjonalnie wykorzystuje narzędzia i technologie informatyczne,
· jest ambitny, kreatywny, odważny, samodzielny,
· posiada wiedzę na temat współczesnych zagrożeń społecznych i cywilizacyjnych, podejmuje odpowiedzialne decyzje w trosce o bezpieczeństwo własne i innych,
· zna zasady ochrony zdrowia psychicznego (w tym w sytuacji kryzysowej wywołanej epidemią COVID-19) oraz czynniki chroniące przed zagrożeniami wynikającymi z długotrwałej izolacji społecznej i reżimu sanitarnego),
· rozumie związek między pogorszeniem się stanu zdrowia psychicznego a podejmowaniem zachowań ryzykownych i problemów z tym związanych (np. stosowanie substancji psychoaktywnych, przemocy, uzależnień bahawioralnych),
· szanuje potrzeby innych i jest chętny do niesienia pomocy,
· jest odporny na niepowodzenia,
· integruje się z rówieśnikami i prawidłowo funkcjonuje w zespole.
III STRUKTURA ODDZIAŁYWAŃ WYCHOWAWCZYCH
$11. Dyrektor szkoły:
· stwarza warunki dla realizacji p sprawuje opiekę nad uczniami oraz stwarza warunki harmonijnego rozwoju psychofizycznego poprzez aktywne działania prozdrowotne, dba o prawidłowy poziom pracy wychowawczej i opiekuńczej szkoły,
· inspiruje nauczycieli do poprawy istniejących lub wdrożenia nowych rozwiązań w procesie kształcenia, przy zastosowaniu innowacyjnych działań programowych, organizacyjnych lub metodycznych, których celem jest rozwijanie kompetencji uczniów,
· stwarza warunki do działania w szkole lub placówce: wolontariuszy, stowarzyszeń i innych organizacji, w szczególności organizacji harcerskich, których celem statutowym jest działalność wychowawcza lub rozszerzanie i wzbogacanie form działalności dydaktycznej, wychowawczej, opiekuńczej i innowacyjnej szkoły,
· współpracuje z zespołem wychowawców, pedagogiem, psychologiem szkolnym, oraz Samorządem Uczniowskim, wspomaga nauczycieli w realizacji zadań,
· czuwa nad realizowaniem przez uczniów obowiązku szkolnego,
· nadzoruje zgodność działania szkoły ze statutem, w tym dba o przestrzeganie zasad oceniania, praw uczniów, kompetencji organów szkoły,
· motywuje nauczycieli i specjalistów do opracowania modelu wsparcia i pomocy uczniom przeżywającym trudności psychiczne,
· stwarza warunki do poszukiwania optymalnych rozwiązań w zakresie budowania systemu działań wspierających kondycję psychiczną uczniów,
· inspiruje wszystkie grupy społeczności szkolnej do budowania dobrych wzajemnych relacji w środowisku szkolnym, jako czynnika zwiększającego skuteczność i efektywność udzielanego wsparcia,
· stwarza warunki do przestrzegania w szkole „Wytycznych MEiN, MZ i GIS” obowiązujących w okresie pandemii, zapewnia równowagę pomiędzy wymaganiami reżimu sanitarnego a działaniami chroniącymi zdrowie psychiczne uczniów (patrz: Raport Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej „Jak wspierać uczniów po roku epidemii? Wyzwania i rekomendacje dla wychowania, profilaktyki i zdrowia psychicznego”),
· dostosowuje ofertę zajęć pozalekcyjnych do oczekiwań uczniów w celu stworzenia warunków do realizacji pasji, udziału z zajęciach sportowych, kontaktu z przyrodą, a także kontaktu bezpośredniego uczniów ze sobą, z zachowaniem zasad sanitarnych,
· dokonuje analizy obciążeń nauczycieli, wychowawców i pedagogów czynnościami formalnymi (np. prowadzeniem dokumentacji uzupełniającej, sprawozdań), w miarę możliwości redukuje ich ilość, analizuje dotychczasowe procedury i procesu wychowawczego w szkole,
· regulaminy, aby odciążyć kadrę na rzecz tworzenia warunków do nawiązywania indywidualnych relacji z uczniami i klasami (patrz: Raport Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej „Jak wspierać? Wyzwania i rekomendacje dla wychowania, profilaktyki i zdrowia psychicznego”),
· czuwa nad wykorzystaniem lekcji wychowawczych do budowania systemu wsparcia psychicznego uczniów,
· czuwa nad intensyfikowaniem współpracy nauczycieli i wychowawców z terapeutą, psychologiem szkolnym oraz pracownikami poradni psychologiczno-pedagogicznych w celu szybkiego i skutecznego reagowania na zaobserwowane problemy uczniów,
· czuwa nad wykonywaniem zadań przez specjalistów szkoły – terapeutkę, psycholog i inni specjaliści powinni aktywnie włączać się do bezpośredniej pracy profilaktycznej i bezpośredniego wsparcia uczniów i rodziców, służyć doradztwem dla nauczycieli, wspierać ich w identyfikowaniu problemów uczniów i prowadzeniu z uczniami zajęć wspierających, integracyjnych, profilaktycznych,
· nadzoruje realizację Szkolnego Programu Wychowawczo-Profilaktycznego.
$12. Rada pedagogiczna:
· uczestniczy w diagnozowaniu pracy wychowawczej szkoły i potrzeb w zakresie działań profilaktycznych, w tym w zakresie działań wspierających kondycję psychiczną uczniów, z
· dostosowuje wymagania związane z realizacją podstawy programowej do zmniejszonej efektywności kształcenia wynikającej z osłabionej kondycji psychicznej uczniów ,
· dokonuje wyboru programów profilaktycznych wspierających uczniów psychicznie i uczących umiejętności radzenia sobie z wyzwaniami adaptacji do zmieniających się warunków nauki,
· opracowuje projekt programu wychowawczo-profilaktycznego i uchwala go w porozumieniu z rodzicami,
· opracowuje i zatwierdza dokumenty i procedury postępowania nauczycieli w sytuacjach zagrożenia młodzieży demoralizacją i przestępczością, a także depresją,
· uczestniczy w realizacji Szkolnego Programu Wychowawczo-Profilaktycznego,
· uczestniczy w ewaluacji Szkolnego Programu Wychowawczo-Profilaktycznego.
$13. Nauczyciele:
· współpracują z wychowawcami klas, innymi nauczycielami, terapeutą, psychologiem, innymi specjalistami w zakresie realizacji zadań wychowawczych i profilaktycznych, uczestniczą w realizacji Szkolnego Programu Wychowawczo-Profilaktycznego,
· reagują na obecność w szkole osób obcych, które swoim zachowaniem stwarzają zagrożenie dla ucznia,
· reagują na przejawy depresji, agresji, niedostosowania społecznego i uzależnień uczniów,
· przestrzegają obowiązujących w szkole procedur postępowania w sytuacjachzagrożenia młodzieży demoralizacją i przestępczością, a także depresją i innymi negatywnymi skutkami epidemii grypy,
· udzielają uczniom pomocy w przezwyciężaniu niepowodzeń szkolnych,
· zapewniają atmosferę współpracy, zaufania, otwartości, wzajemnego wspomagania,
· kształcą i wychowują dzieci w duchu patriotyzmu i demokracji,
· rozmawiają z uczniami i rodzicami o zachowaniu i frekwencji oraz postępach w nauce na swoich zajęciach,
· wspierają zainteresowania, pasje i rozwój osobowy ucznia,
$14. Wychowawcy klas:
· diagnozują sytuację wychowawczą w klasie, zapewniają atmosferę współpracy, zaufania, otwartości, wzajemnego wspomagania,
· rozpoznają potrzeby uczniów w zakresie ochrony zdrowia psychicznego,
· rozpoznają indywidualne potrzeby rozwojowe uczniów,w tym czynników chroniących i czynników ryzyka, ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń związanych z używaniem substancji psychotropowych, środków zastępczych oraz nowych substancji psychoaktywnych,
· na podstawie dokonanego rozpoznania oraz celów i zadań określonych w Szkolnym Programie Wychowawczo-Profilaktycznym opracowują plan pracy wychowawczej dla klasy na dany rok szkolny, uwzględniając specyfikę funkcjonowania zespołu klasowego i potrzeby uczniów,
· przygotowują sprawozdanie z realizacji planu pracy wychowawczej i wnioski do dalszej pracy,
· zapoznają uczniów swoich klas i ich rodziców z prawem wewnątrzszkolnym i obowiązującymi zwyczajami, tradycjami szkoły,
· są członkami zespołu wychowawców i wykonują zadania zlecone przez przewodniczącego zespołu,
· oceniają zachowanie uczniów swojej klasy, zgodnie z obowiązującymi w szkole procedurami - uwzględniają trudności w funkcjonowaniu uczniów w szkole wynikające z depresji, wykluczania,
· współpracują z innymi nauczycielami uczącymi w klasie, rodzicami uczniów, pedagogiem szkolnym oraz specjalistami pracującymi z uczniami o specjalnych potrzebach,
· wspierają uczniów potrzebujących pomocy, znajdujących się w trudnej sytuacji,
· rozpoznają oczekiwania swoich uczniów i ich rodziców,
· dbają o dobre relacje uczniów w klasie, utrzymywanie kontaktów rówieśniczych, rozwijanie wzajemnej pomocy i współpracy grupowej,
· podejmują działania profilaktyczne w celu przeciwdziałania niewłaściwym zachowaniom podopiecznych,
· współpracują z sądem, policją, innymi osobami i instytucjami działającymi na rzecz dzieci i młodzieży,
· podejmują działania w zakresie poszerzania własnych kompetencji wychowawczych.
$15. Zespół wychowawców:
· opracowuje projekty procedur postępowania w sytuacjachzagrożenia młodzieży demoralizacją i przestępczością, zasad współpracy z instytucjami i osobami działającymi na rzecz uczniów, propozycje modyfikacji zasady usprawiedliwiania nieobecności, karania, nagradzania, wystawiania ocen zachowania i innych,
· analizuje i rozwiązuje bieżące problemy wychowawcze, promuje metodę pozytywnego dyscyplinowania uczniów,
· ustala potrzeby w zakresie doskonalenia umiejętności wychowawczych nauczycieli, w tym rozpoczynających pracę w roli wychowawcy,
· przygotowuje analizy i sprawozdania w zakresie działalności wychowawczej i profilaktycznej szkoły,
· uczestniczy w poszukiwaniu nowych rozwiązań na rzecz budowania szkolnego systemu ochrony zdrowia psychicznego uczniów,
· inne, wynikające ze specyfiki potrzeb szkoły.
$16. Terapeuta szkolny/psycholog:
· diagnozuje środowisko wychowawcze, w tym stan kondycji psychicznej uczniów,
· uczestniczy w poszukiwaniu nowych rozwiązań na rzecz budowania szkolnego systemu ochrony zdrowia psychicznego uczniów,
· zapewnia uczniom pomoc terapeutyczną/ psychologiczną w odpowiednich formach,
· współpracuje z rodzicami uczniów potrzebującymi szczególnej troski wychowawczej lub stałej opieki, zabiega o różne formy pomocy wychowawczej,
· współpracuje z rodzicami w zakresie działań wychowawczych i profilaktycznych, udziela pomocy psychologiczno-pedagogicznej rodzicom uczniów,
· współpracuje z placówkami wspierającymi proces dydaktyczno-wychowawczy szkoły i poszerzającymi zakres działań o charakterze profilaktycznym, w tym z poradnią psychologiczno-pedagogiczną,
· wpiera nauczycieli, wychowawców, inne osoby pracujące z uczniami w identyfikacji problemów uczniów, w tym wczesnych objawów depresji, a także w udzielaniu im wsparcia,
· rozwija współpracę z nauczycielami, wychowawcami, a także pracownikami poradni psychologiczno-pedagogicznych w celu szybkiego i skutecznego reagowania na zaobserwowane problemy uczniów,
· aktywnie włącza się do bezpośredniej pracy profilaktycznej i bezpośredniego wsparcia uczniów i rodziców, służy doradztwem dla nauczycieli, wspiera ich w identyfikowaniu problemów uczniów i prowadzeniu z uczniami zajęć wspierających, integracyjnych, profilaktycznych,
· wspiera nauczycieli, wychowawców, innych psychologów czy pedagogów, którym trudno jest wspierać uczniów w związku z tym, że sami przeżywają stan przemęczenia lub przechodzą inny kryzys psychiczny,
· promuje budowanie dobrych, wzajemnych relacji pomiędzy wszystkimi grupami społeczności szkolnej, jako czynnika zwiększającego skuteczność i efektywność udzielanego wsparcia.
$17. Rodzice:
· współtworzą Szkolny Program Wychowawczo-Profilaktyczny,
· uczestniczą w diagnozowaniu pracy wychowawczej szkoły,
· uczestniczą w poszukiwaniu nowych rozwiązań na rzecz budowania szkolnego systemu ochrony zdrowia psychicznego uczniów,
· uczestniczą w wywiadówkach organizowanych przez szkołę,
· zasięgają informacji na temat swoich dzieci w szkole,
· współpracują z wychowawcą klasy i innymi nauczycielami uczącymi w klasie,
· dbają o właściwą formę spędzania czasu wolnego przez uczniów,
$18. Samorząd uczniowski:
· jest inspiratorem i organizatorem życia kulturalnego uczniów szkoły, działalności oświatowej, sportowej oraz rozrywkowej zgodnie z własnymi potrzebami i możliwościami organizacyjnymi w porozumieniu z dyrektorem,
· uczestniczy w diagnozowaniu sytuacji wychowawczej szkoły,
· uczestniczy w poszukiwaniu nowych rozwiązań na rzecz budowania szkolnego systemu ochrony zdrowia psychicznego uczniów,
· współpracuje z Zespołem Wychowawców i Radą Pedagogiczną,
· prowadzi akcje pomocy dla potrzebujących kolegów,
· reprezentuje postawy i potrzeby środowiska uczniowskiego,
· propaguje ideę samorządności oraz wychowania w demokracji,
· dba o dobre imię i honor szkoły oraz wzbogaca jej tradycję,
· może podejmować działania z zakresu wolontariatu
$19. Szkolne koło wolontariatu:
1. W Szkole działa wolontariat szkolny, którego celem jest aktywizowanie uczniów w działania na rzecz potrzebujących w charakterze Wolontariusza.
2. Wolontariat szkolny działa w oparciu o zaangażowanie Wolontariuszy jako Członków SKW oraz w oparciu o współpracę ze Szkołą.
3. SKW działa na podstawie Regulaminu.
§ 3 Cele i sposoby działania SKW
1. SKW ma następujące cele:
1) Promowanie wśród uczniów idei wolontariatu;
2) Aktywizowanie i wspieranie uczniów w podejmowaniu działań w charakterze Wolontariusza;
3) Rozwijanie wśród uczniów zaangażowania na rzecz potrzebujących pomocy;
4) Budowanie wśród uczniów wrażliwości na potrzeby innych i bezinteresowności przy udzielaniu wsparcia;
5) Rozwijanie wśród uczniów postaw prospołecznych;
6) Kształtowanie wśród uczniów takich umiejętności, jak praca zespołowa, komunikatywność, zaradność.
1. Hymn szkoły
„ Od małego uczy nas,
Jak człowiekiem być wspaniałym.
Dobro dzielić wokół nas
I nadzwyczaj być dojrzałym
Refren:
Primus, Primus, nasza szkoła
Zawsze dobra i wesoła.
Przyjaźń, radość i współpraca,
Sport, energia, ciężka praca.
Tu nauka to przygoda,
A na nudę czasu szkoda.
Olimpiady wygrywamy,
W sportach też efekty mamy.
Refren:
Primus, Primus, nasza szkoła….
Za granicę wyjeżdżamy,
Bo języki świetnie znamy.
Niechaj cały świat się dowie,
Że z „Primusa” my uczniowie.”
Autorki: Martyna Kondratowicz, Laura Chodorowska, 2017 r.
Na apelach i uroczystościach szkolnych śpiewany jest hymn szkolny.
Podczas uroczystości z okazji 11 XI świąt majowych uczniowie śpiewają hymn państwowy.
2.Tradycyjne uroczystości wpisane w Plan Pracy Szkoły:
- uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego,
-Dzień Edukacji Narodowej,
-ślubowanie pierwszoklasistów,
-święto Odzyskania Niepodległości
- mikołajki,
-jasełka szkolne,
-obchody świąt majowych
-zakończenie roku szkolnego – pożegnanie absolwentów
V SZCZEGÓŁOWE CELE WYCHOWAWCZO-PROFILAKTYCZNE DO REALIZACJI W ROKU SZKOLNYM 2024/25
OBSZAR |
CELE DO REALIZACJI |
SPOSÓB REALIZACJI |
ODPOWIEDZIALNI |
TERMINY |
EFEKTY |
I Bezpieczeń stwo i profilaktyka |
Wspieranie wszystkich uczniów i wychowanków w prawidłowym rozwoju i zdrowym stylu życia oraz podejmowanie prawidłowych i odpowiedzialnych działań, których celem jest ograniczenie zachowań ryzykownych niezależnie od poziomu ryzyka. Wspieranie uczniów i wychowanków, którzy ze względów charakterologicznych, środowiskowych, biologicznych mają problemy z integracją, są izolowani, zagrożeni uzależnieniami. Wspieranie uczniów i wychowanków, u których zauważono objawy depresji, obniżenia kondycji psychicznej. Respektowanie norm obowiązujących w szkole. Zapobieganie agresji i przemocy. Współdziałanie ze środowiskiem rodzinnym dla dobra i bezpieczeństwa dziecka. |
Uczenie właściwego pojęcia tolerancji, odwagi w reagowaniu na niesprawiedliwość, krzywdę drugiego człowieka, agresję. Warsztaty, symulacje podczas godzin wychowawczych. Stosowanie się do zasad wpisanych w Procedury Postępowania w Sytuacjach Kryzysowych i w dokumencie Polityka ochrony dzieci przed krzywdzeniem. Diagnozowanie środowiska przez ankiety na początku i końcu roku szkolnego skierowane do rodziców i uczniów. Badanie socjometryczne – analiza sytuacji w klasie. Formułowanie klasowych regulaminów i konsekwentne przestrzeganie zawartych w nich zasad. Stałe przypominanie WSO zachowania i oceniania. Współpraca ze szkolnym terapeutą, organizacja zajęć z p. psycholog, odsyłanie uczniów do PPP nr2 w celu uzyskania opinii. Edukowanie wszystkich pracowników szkoły – praca z dokumentem Procedury postępowania w sytuacjach kryzysowych. Diagnozowanie na bieżąco zjawisk mobbingu i bullyingu w szkole. Ustalenie i przestrzeganie zasad informowania rodziców o niebezpiecznych zmianach w zachowaniu ich dziecka ( dydaktyka, wychowanie). Wspieranie rodziców przez wszystkich pracowników szkoły. Propagowanie wydawnictw wspomagających rodziców w procesie wychowania : -Nadopiekuńczość i jej skutki (jak wygląda nadopiekuńczość, „lekcja” ochrony dziecka przed byciem sobą, co rodzic nieświadomie robi sobie samemu). -Uzależnienia behawioralne, - Stres na starcie – wsparcie dla rodziców i uczniów klas I – zajęcia ze specjalistami.
Organizowanie i prowadzenie zajęć edukacyjno-wychowawczych i profilaktycznych dotyczących agresji i tolerancji. Prowadzenie bieżących działań antydyskryminacyjnych. Mediacje szkolne i rówieśnicze jako sposób na zmniejszenie problemów psychicznych. Standardy ochrony małoletnich przed zagrożeniami seksualnymi i przemocą. -TOLERANCJA I AKCEPTACJA RÓWIEŚNICZA, -SAMODYSCYPLINA, POSZANOWANIE GODNOŚCI DRUGIEGO CZŁOWIEKA, -KULTURALNE ZACHOWANIE, -WŁĄCZANIE ELEMENTÓW PROGRAMU KOMUNIKACJI MIĘDZYLUDZKIEJ DO PRACY Z DZIECKIEM, -ŚCISŁA WSPÓŁPRACA WYCHOWACY Z RODZICAMI, TERAPEUTĄ, PSYCHOLOGIEM, Zmiany w organizacji pracy szkoły pod kątem realizacji wytycznych MEiN, MZ, GIS. Szkolenia podczas wywiadówek w klasach 7-8: - rozpoznawanie zagrożeń związanych z uzależnieniem, - niebezpieczeństwo przewlekłego stresu, Uzależnienia behawioralne. Rodzaje oraz skala zjawiska. Sygnały ostrzegawcze i skutki. Kompendium wiedzy dla rodziców. Ratuję życie – pierwsza pomoc. -zajęcia z ratownikami, - zajęcia z rodzicami – lekarzami, - zajęcia z wychowawcami podczas godzin wychowawczych, - rola higieny i profilaktyki przy unikaniu epidemii grypy i covidu. |
|||
II Rozwój intelektualny |
Rozpoznanie i rozwijanie możliwości, uzdolnień i zainteresowań uczniów. Rozwijanie zainteresowań Rozwijanie umiejętności rozpoznawania własnych uzdolnień. Kształtowanie postawy twórczej. Kształtowanie samodzielnego formułowania i wyrażania sądów. Podnoszenie efektów kształcenia poprzez uświadomienie wagi edukacji i analizę wyników egzaminów zewnętrznych. Uczenie planowania i dobrej organizacji własnej pracy. Wspieranie dzieci i rodziców w procesie edukacji. |
Przeprowadzanie w klasach diagnoz i ankiet wstępnych, obserwacje podczas bieżącej pracy. Analiza wyników egzaminów i włączenie ich do rozkładów materiału i programów naprawczych. Wyrównywanie szans – praca z uczniem z doświadczeniem migracyjnym, w tym zakresie nauczanie języka polskiego jako języka obcego. Przygotowanie propozycji zajęć w zespołach przedmiotowych, prowadzenie zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań, warsztatów, konkursów, wyjścia do muzeum, teatru, na wystawy, udział w życiu kulturalnym miasta. Przygotowanie programów artystycznych na uroczystości szkolne, prezentowanie talentów na forum szkoły. Zajęcia z orientacji zawodowej. Lekcje wychowawcze poświęcone tematyce zarządzania czasem, praktyczne sposoby zarządzania czasem przy utrwalaniu wiedzy, przygotowywaniu prezentacji, projektów. Uwzględnianie w tematyce projektów klasowych, świetlicowych ważnego problemu dominacji wartości materialnych i życia w świecie konsumpcji :Mieć znaczy więcej niż być! Nie bądź gadżeciarzem na smyczy reklam! Mniej kupuję, bezmyślnie nie wyrzucam, chronię środowisko! Nigdy nie wyrzucam jedzenia! |
|||
III Rozwój społeczny |
Ukierunkowanej na kształtowanie postawy otwartości w życiu społecznym, opartej na umiejętności samodzielnej analizy wzorów i norm społecznych oraz dokonywania wyborów, a także doskonaleniu umiejętności wypełniania ról społecznych, kreowanie postaw pro społecznych w każdej sytuacji kryzysowej . Uwrażliwianie na rolę rodziny i wpływ rodziców na harmonijny rozwój dziecka przy jednoczesnym wzroście liczby rozwodów, matek samotnie wychowujących dzieci. Wzmacnianie poczucia tożsamości indywidualnej, kulturowej, narodowej, regionalnej i etnicznej. Ustalenie zasad samorządności i demokracji. Doskonalenie kultury bycia. Kształtowanie postawy szacunku wobec środowiska naturalnego. Kształtowanie aktywnej postawy wobec przyszłej pracy zawodowej oraz wymagań rynku pracy; praktyczne poznawanie specyfiki uczelni, zawodów. Uwarunkowania i specyfika pracy w określonym zawodzie. |
Debata na temat wartości i zasad wolontariatu. Działalność charytatywna, wolontariat szkolny. Zajęcia warsztatowe kształtujące umiejętność analizy przekazów medialnych poszukujących sensacji, budujących opinie w oparciu o uogólnienie, degradujących, dezawuujących wiele zawodów związanych z pełnieniem misji społecznej. Integracja wewnątrzszkolna, wewnątrzklasowa – wzmocnienie poczucia bezpieczeństwa przez budowanie właściwych związków społeczno-emocjonalnych bez poczucia lęku, bezradności i bezsilności. Podczas zajęć (dydaktycznych, wychowawczych, opiekuńczych) działania podkreślające rolę mistrza – mentora rozbudzającego aspiracje i postawy prospołeczne; przeciwdziałanie eskalacji samotności wynikającej z braku związków personalnych, więzi społecznych, przynależności do wspólnoty. Kultywowanie tradycji i obyczajów szkolnych zapisanych w Planie Pracy Szkoły. Szacunek dla symboli narodowych, kształtowanie postaw patriotycznych. Organizacja wyjść i wycieczek z uwzględnieniem miejsc pamięci narodowej. Włączenie do tradycji szkolnej programu Patron Roku; przybliżanie uczniom sylwetek niezwykłych Polek i Polaków. Rok 2024 – Patron roku – Czesław Miłosz Rok 2025 – 45 lat Solidarności 80 lat od zakończenia II wojny światowej Poznawanie małej ojczyzny, jej miejsc kultury, nauki , sportu– włączanie uczniów do życia społecznego miasta. Budowanie klasowych regulaminów regulujących zasady funkcjonowania w grupie, uwzględniających wolność każdego członka społeczności przy jednoczesnym respektowaniu praw i obowiązków. Organizacja zespołów klasowych w ramach SU pracujących nad debatami, prezentacjami w dowolnej formie na następujące tematy: - funkcjonowanie w kulturze konsumpcyjnej, - Prawa Dziecka, - nasilanie się postaw egoistycznych i zjawisk nierówności społecznej (koncentrowanie uwagi na sobie przy lekceważeniu potrzeb innych), - deformowanie ról społecznych – chuligan stadionowy to nie kibic, oszust i naciągacz to nie sprytny człowiek tylko przestępca, uczeń ściągający, odpisujący staje się złodziejem dorobku intelektualnego. Stałe działy ekonomiczno-gospodarcze w gazetkach klasowych. Wykazy nowych, poszukiwanych zawodów. |
|||
IV Rozwój fizyczny |
Ukierunkowanej na zdobycie przez ucznia i wychowanka wiedzy , umiejętności pozwalających na prowadzenie zdrowego stylu życia i podejmowanie zachowań prozdrowotnych, w tym w zakresie przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się epidemii COVID-19 oraz innych chorób cywilizacyjnych. |
Konkursy i zawody sportowe, olimpiady w snowboardzie, narciarstwie, szkolne święto sportu – majowe zawody lekkoatletyczne; zajęcia o zdrowym stylu odżywiania się oraz znaczeniu ruchu w życiu człowieka prowadzone przez wychowawców , nauczycieli wychowania fizycznego, rodziców – specjalistów zapraszanych na lekcje. Aktywność ruchowa – Rozwiązanie kwestii nadmiernych zwolnień z wychowania fizycznego. Wyczulenie na następujące zagrożenia dla rozwoju fizycznego i psychicznego dzieci: -błędna postawa wobec własnego ciała i ograniczanie na co dzień wysiłku fizycznego z powodu przeciążenia pracą intelektualną oraz dominacji biernych form spędzania czasu(tv, internet, gry komputerowe), -zażywanie substancji psychoaktywnych (alkohol, narkotyki, dopalacze lub alternatywne środki odurzające) , - kult farmakologii – błędne przekonanie, że chemia jest lekarstwem na wszystko; przy małym wysiłku pomaga osiągnąć efekt, -bezrefleksyjny, niepoparty wiedzą kult mięśni i siły fizycznej (zażywanie sterydów), -kult zgrabnej sylwetki (niedoskonałości ciała korygowane nieumiejętnie – stąd bulimia, anoreksja), -nadmierna dbałość o zdrową dietę przeradzająca się w ortoreksję, - wczesne zainteresowanie aktywnością seksualną wynikającą z szybszego dojrzewania fizycznego jak i zwiększonej swobody i niezależności młodego pokolenia, - wpływ mediów odgrywających niebagatelną rolę w kształtowaniu postaw dzieci i młodzieży Prowadzenie zajęć ze specjalistami, godzin wychowawczych prowadzonych przez uczniów, projekcja filmów omawiających powyższe problemy. |
|||
V Rozwój psychologiczny, aksjologiczny |
Ukierunkowanej na zbudowanie równowagi i harmonii psychicznej, osiągnięcie właściwego stosunku do świata, poczucia siły, chęci do życia i witalności, ukształtowanie postaw sprzyjających rozwijaniu własnego potencjału, kształtowanie środowiska sprzyjającego rozwojowi uczniów, zdrowiu i dobrej kondycji psychicznej, poszerzanie kompetencji i świadomości znaczenia wsparcia w sytuacji kryzysowej osób z najbliższego otoczenia uczniów . Ukierunkowanej na zdobycie konstruktywnego i stabilnego systemu wartości, w tym docenienie znaczenia zdrowia oraz poczucia sensu istnienia, rozwijanie poczucia odpowiedzialności społecznej w sytuacjach kryzysowych zagrażających całemu społeczeństwu (np. rozprzestrzenianie się epidemii, chorób i zagrożeń cywilizacyjnych). |
Uwzględnianie świata wartości we wszystkich obszarach oddziaływania szkoły. Sporządzenie wykazu wartości wybranych z diagnoz jako najistotniejsze dla dzieci i rodziców w klasach/szkole. Odbudowanie i umacnianie u uczniów prawidłowych relacji w grupie po wakacjach.( To nas łączy, to nas dzieli; Poznajmy się lepiej; Psychiczny barometr; Kącik urodzinowy. Wycieczki, wyjścia, kultywowanie tradycji klasowych, obchody urodzin, wspólne przygotowywanie imprez. |
|||
VI. ZASADY EWALUACJI PROGRAMU WYCHOWAWCZO-PROFILAKTYCZNEGO
Ewaluacja programu polega na systematycznym gromadzeniu informacji na temat prowadzonych działań, w celu ich modyfikacji i podnoszenia skuteczności programu wychowawczo-profilaktycznego. Ewaluacja przeprowadzana będzie poprzez:
$11) obserwację zachowań uczniów i zachodzących w tym zakresie zmian,
$12) analizę dokumentacji,
$13) przeprowadzanie ankiet, kwestionariuszy wśród uczniów, rodziców i nauczycieli,
$14) rozmowy z rodzicami,
$15) wymianę spostrzeżeń w zespołach wychowawców i nauczycieli,
$16) analizy przypadków.
Ewaluacja programu przeprowadzana będzie w każdym roku szkolnym przez zespół ds. Ewaluacji Szkolnego Programu Wychowawczo-Profilaktycznego powołany przez wicedyrektora. Zadaniem Zespołu jest opracowanie planu ewaluacji, organizacja badań oraz opracowanie wyników. Z wynikami prac zespołu w formie raportu ewaluacyjnego zostanie zapoznana rada pedagogiczna i rodzice.