Dziś jest: 2024-03-29, 03:12

System oceniania zachowania Szkoły Podstawowej

 

 

OCENIANA KATEGORIA

PUNKTY

 

I

STOSUNEK DO NAUKI

4

Maksymalne zaangażowanie ucznia,  kreatywność,  wkład pracy z uwzględnieniem możliwości ucznia; uczciwość, rzetelność i systematyczność w samodzielnym  wykonywaniu zadań.

3

Dość wysokie zaangażowanie , dostrzegalny wkład pracy na miarę możliwości ucznia, uczciwie, rzetelnie, systematycznie i samodzielnie wykonuje zadania

2

Przeciętne zaangażowanie ucznia, wkład pracy poniżej możliwości ucznia, zadania wykonywane niedbale, powierzchownie, nie zawsze systematycznie.

1

Niskie zaangażowanie ucznia, wkład pracy zdecydowanie poniżej możliwości, brak rzetelności i systematyczności w wykonywaniu zadań.

0

Zdecydowanie zbyt niskie zaangażowanie ucznia, wkład pracy minimalny, brak samodzielność i uczciwości – odpisywanie prac , powielanie tekstów z Internetu.

II

FREKWENCJA

4

Uczeń ma zawsze w terminie usprawiedliwione nieobecności, nigdy się nie spóźnia (uwzględniamy sytuacje niezależne od ucznia typu: anomalie pogodowe, awarie, zdarzenia drogowe itp.)

3

Uczeń ma zawsze w terminie usprawiedliwione nieobecności i spóźnienia (ilość spóźnień max. 3 w semestrze)

2

Uczeń ma zawsze usprawiedliwione nieobecności, liczba

usprawiedliwionych spóźnień max 10 w semestrze

1

Uczeń ma zawsze usprawiedliwione nieobecności, liczba usprawiedliwionych spóźnień max 20 w semestrze.

0

Uczeń ma nieusprawiedliwione godziny, liczba spóźnień w semestrze przekracza 20.

III

ROZWÓJ WŁASNYCH UZDOLNIEŃ I ZAINTERESOWAŃ

4

Uczeń uczestniczy regularnie w zajęciach pozalekcyjnych w szkole lub poza nią, podczas zajęć jest kreatywny, rozwija swoje pasje w sposób zauważalny w środowisku szkolnym. Pracuje w samorządzie rozwijając cechy obywatelskie i społecznikowskie.

3

Uczeń uczestniczy w zajęciach dodatkowych w szkole lub poza nią, prowadzi samokształcenie. Angażuje się w prace samorządu, sam wnosi propozycje działań.

2

Uczeń sporadycznie uczestniczy w zajęciach pozalekcyjnych, sam uzupełnia wiedzę jedynie w zakresie koniecznym do uzyskiwania dobrych ocen. Nie jest zainteresowany praca w samorządzie.

1

Uczeń nie jest zainteresowany samorozwojem, satysfakcjonuje go osiąganie przeciętnych wyników.

0

Uczeń nie pracuje nad samorozwojem, nie uzyskuje nawet przeciętnych wyników w nauce.

IV

TAKT I KULTURA W STOSUNKACH Z LUDŹMI

4

Uczeń jest zawsze taktowny, prezentuje wysoką kulturę słowa i dyskusji, jego postawa nacechowana jest życzliwością wobec otoczenia. Nigdy nie wywołuje konfliktów, jest chętny do ich rozwiązywania. Chętnie pomaga uczniom w nauce, jak i w sprawach życiowych. Zawsze wykonuje polecenia nauczyciela.

3

Uczeń jest zwykle taktowny i życzliwie usposobiony, w czasie lekcji wykonuje polecenia nauczyciela, stara się zachowywać kulturę słowa, umie dyskutować, czasami pomaga kolegom.

2

Uczniowi zdarzyło się zachować niewłaściwie, nietaktownie, ale potrafił się zreflektować i przeprosić. Czasami przeszkadza na lekcji, nie zawsze właściwie reaguje na upomnienia nauczyciela; pod wpływem emocji użył dosadnego określenia, nie lubi pomagać kolegom, ale zdarza mu się udzielać im wsparcia.

1

Uczeń często bywa nietaktowny, obraźliwie zwraca się do innych, przeszkadza w czasie lekcji, nie reaguje na uwagi nauczyciela, ale okazuje skruchę; nie pomaga kolegom, jest aspołeczny

0

Uczeń zachowuje się wulgarnie, agresywnie i nie stara się zmienić.

V

SUMIENNOŚĆ, POCZUCIE ODPOWIEDZIALNOŚCI

PRZESTRZEGANIE ZASAD OBOWIĄZUJĄCYCH W SZKOLE

4

Uczeń zawsze rzetelnie wywiązuje się z powierzonych mu oraz z podejmowanych różnorodnych prac i zadań we wszystkich obszarach działań szkoły (zwrot książek do biblioteki, sprawdzianów, realizacji projektów, przekazywanie usprawiedliwienia do 1 tygodnia, zwrot kluczyków, pełnienie dyżurów i innych funkcji samorządowych). Reaguje na przejawy zła; szanuje mienie publiczne i własność prywatną. Jego wygląd i strój jest zawsze odpowiedni i stosowny do sytuacji szkolnej.

Uczeń dba o higienę osobistą. Nie ma żadnych uwag negatywnych w dzienniku.

3

Uczeń zwykle dotrzymuje ustalonych terminów, wykonuje powierzone mu zadania, ale trzeba go stymulować, czasami dobrowolnie podejmuje zobowiązania, jego strój jest przeważnie stosowny, dba o higienę; ma góra 1 uwagę negatywną w dzienniku.

2

Uczeń sporadycznie nie dotrzymuje ustalonych terminów, niezbyt dobrze wywiązuje się z powierzonych zadań, bardzo rzadko podejmuje dobrowolne zobowiązania, ale stara się poprawnie z nich wywiązywać, ma kilka negatywnych uwag w dzienniku, ale stara się poprawić; jego strój i wygląd nie zawsze jest odpowiedni (brudny, wyzywający, brak stroju galowego na uroczystościach, makijaż u dziewcząt, brak obuwia zmiennego), ma uwagi negatywne w dzienniku.

1

Uczeń często nie dotrzymuje ustalonych terminów, nie wykonuje powierzonych mu zadań, nigdy nie wykazuje się  inicjatywą, jego wygląd i strój są często niewłaściwe, ma dużo uwag.

0

Uczeń nie dotrzymuje terminów, nie wykonuje powierzonych mu zadań, nigdy nie podejmuje dobrowolnych zobowiązań, jego strój i wygląd są naganne, negatywne uwagi powtarzają się bardzo często.

VI

PRZESTRZEGANIE ZASAD BEZPIECZEŃSTWA

4

Uczeń zawsze przestrzega zasad bezpieczeństwa w szkole, podczas wyjść i wycieczek, bierze aktywny udział w szkoleniach z zakresu pomocy przedmedycznej i prawidłowo reaguje na występujące zagrożenia, nigdy sam nie zagraża zdrowiu psychicznemu lub fizycznemu innych osób.

3

Uczniowi zdarzyło się (1-2 razy) spowodować sytuację zagrażającą bezpieczeństwu własnemu lub innych, ale zareagował właściwie na zwróconą mu uwagę, zna podstawowe zasady reagowania w sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu.

2

Kilkakrotnie trzeba było uczniowi zwracać uwagę  na to, że jego zachowanie może spowodować zagrożenie bezpieczeństwa (jego lub innych), nie zawsze właściwie reaguje na zwracaną mu uwagę.

1

Często zachowanie ucznia stwarza zagrożenie, często lekceważy on niebezpieczeństwo i uwagi opiekunów.

0

Uczeń swoim zachowaniem notorycznie stwarza zagrożenie dla zdrowia psychicznego i fizycznego innych osób, lekceważy  niebezpieczeństwo i nie zmienia swej postawy mimo zwracanych uwag.

Przeliczenie oceny:

24p.-23p. – wz

22p.- 20p. – bdb

19p. – 16p. – db

15p. – 11 p. – pop.

10p. – 7p. – ndp.

6p. – 0 p. – ng